Sırada Ethereum ETF mi Var? BlackRock CEO’su Ne Düşünüyor?

BlackRock CEO’su Larry Fink yakın zamanda verdiği bir röportajda kripto paraların, finansal sistemdeki rolünü tartıştı. Fink, özellikle de Bitcoin ve Ethereum’un geleceği hakkında önemli açıklamalar yaptı. Fink’in görüşleri kripto paraların ve tokenizasyonun geleceğine ilişkin net bir perspektif sunuyor. Bu arada Fink, spot Bitcoin ETF’den sonra Ethereum ETF hakkındaki görüşlerini de paylaştı.

BlackRock CEO’su Larry Fink kripto hakkında konuştu

Larry Fink, daha önce Bitcoin konusunda şüpheci olduğunu ifade ediyor. Ancak, bakış açısında önemli bir değişiklik olduğunu kabul ediyor. Yaklaşık iki yıl önce, Bitcoin’in alternatif bir servet kaynağı olduğuna kesin olarak inanmaya başladı. Buna rağmen, Bitcoin ya da diğer kripto paraları kendi başlarına para birimleri olarak değil, daha ziyade varlık sınıfları olarak görüyor. Fink, geleneksel bir güvenli liman varlığı olan altınla paralellik kurarak Bitcoin’in sınırlı doğasını vurguluyor. Ona göre Bitcoin, altın gibi koruyucu bir varlık sınıfı olarak hizmet ediyor. Bu bağlamda BlackRock CEO’su, şunları söylüyor:

Ben Bitcoin’e inanıyorum. Çünkü servet tutmak için alternatif bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Bitcoin’in asla bir para birimi olacağına inanmıyorum. Bunun bir varlık değeri olduğuna inanıyorum. Ancak, kripto para birimleri yaratacağız ve Blockchain kullanacağız.

ETF’ler, teknolojik bir devrimin sadece başlangıcı!

BlackRock CEO’su ayrıca Bitcoin ETF‘lerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesini de değerlendiriyor. Bunları dijital para birimlerinin finansal piyasalarda daha geniş kabul görmesi ve entegrasyonuna yönelik önemli adımlar olarak nitelendiriyor. Fink, ETF’lerin finansal piyasalarda teknolojik bir devrimin sadece başlangıcı olduğunu belirtiyor. Fink’in vizyonu, ETF’lerin nihayetinde her varlık sınıfını dönüştüreceği ve nihai adımın varlıkların tokenizasyonu olacağı fikrine kadar uzanıyor.

Fink’e göre tokenizasyon, varlıkların ele alınış biçiminde devrim yaratabilecek önemli bir teknolojik ilerleme. Bir varlık üzerindeki hakların Blockchain üzerinde dijital bir tokena dönüştürülmesini içeriyor. Bu nedenle Fink bunu, işlemlerin anında kaydedildiği ve mülkiyetin sorunsuz bir şekilde transfer edilebildiği, finansal sistemde verimliliği ve şeffaflığı artıran bir gelecek olarak görüyor. Bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

Bugün tokenize edebilecek teknolojiye sahibiz. Eğer tokenize edilmiş bir menkul kıymetiniz ve kimliğiniz varsa, bir genel muhasebe defterinde bir enstrüman satın aldığınız veya sattığınız anda, bunların hepsi birlikte oluşturulur. Kara para aklama ile ilgili konular hakkında konuşmak istiyorsunuz. Bu, tokenize bir sisteme sahip olarak tüm yolsuzlukları ortadan kaldırır.

Bitcoin ETF’den sonra sırada Ethereum ETF mi var?

Ayrıca BlackRock, ETF’leri daha geniş bir teknolojik devrimin ilk adımı olarak görüyor. Bu yüzden, operasyonlarına derinlemesine yerleştirmeyi hedefliyor. Fink, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle gözlemlenen girişler hakkında olumlu yorum yapıyor. Ayrıca, yatırımcılardan gelen yoğun ilgiye işaret ediyor.

Ethereum gibi diğer kripto para ETF’lerinin olasılığı sorulduğunda Fink potansiyeli kabul ediyor. Ancak kesin ifadelerde bulunmaktan kaçınıyor. Ethereum ETF için düzenleyici zorluklardan bahsediyor. Ayrıca, SEC gibi kurumlardan onay almak gerektiğinin altını çiziyor. Ancak, bu gelişmeleri daha tokenize bir geleceğe doğru atılmış adımlar olarak görüyor. Bu doğrultuda Fink, şunları söylüyor:

Ethereum ETF’lerine sahip olmanın değerini görüyorum. Bunlar tokenizasyona doğru atılan adımlar. Ve gerçekten de gideceğimiz yerin burası olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x