Kassam Tugayları lideri Deif’in yeni görüntüleri bulundu

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının ‘mimarı’ olarak anılan ve İsrail’in tekerlekli sandalyede yaşadığını ileri sürdüğü İzzeddin el Kassam Tugayları lideri Muhammed Deif’in yeni görüntüleri ortaya çıktı. İsrail’de yayın yapan Kanal 12 televizyonunun yayınladığı görüntülerin Deif’e ait olduğu iddia edildi ancak fotoğrafların tarihine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Yediot Ahronot gazetesi ise, fotoğrafın 2018 yılında çekilmiş olabileceğini belirtti. Fotoğrafta, Muhammed Deif olduğu ileri sürülen kişinin bir gözünün kapalı olduğu görüldü. İsrail, yedi suikast girişiminden kurtulan Deif, saldırılar nedeniyle bir gözünü kaybettiğini iddia ediyordu.

Kanal 12’nin haberinde, Deif’in bir bacağının olmadığı ve protez kullandığı öne sürüldü.

MUHAMMED DEİF KİMDİR?

Deif, 2002’de Hamas’ın kurucularından Salah Şehada’nın öldürülmesinin ardından Hamas’ın askeri kanadının başına geçti. Deif, liderliği döneminde Hamas’ın Kassam roketlerinin ve Gazze’nin altında örümcek ağı gibi yayılan tünelleri tasarlayan kişi olarak biliniyor. Deif’in İsrail ordusuna yakalanmamak için hayatının büyük bir kısmını bu tünellerde geçirdiği ve Hamas’ı da oradan yönettiği ileri sürülüyor.

1965’te Mısır’ın işgali altındaki Gazze’deki Han Yunus Mülteci Kampı’nda doğduğu söyleniyor. Gerçek adı Muhammed Diab İbrahim al-Masri’ydi. Fakat İsrail’in hava saldırılarından kaçmasını da sağlayan göçebe hayat tarzı nedeniyle Arapça’da “misafir” anlamına gelen “deif”, onunlakabı oldu. Deif, 1980’lerin sonunda Hamas kurulurken örgüte katıldı. İsrail’e karşı silahlı mücadeleye inanan Deif, örgütün askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’nda hızla yükseldi.

2002’de Hamas’ın kurucularından Salah Şehada’nın öldürülmesinin ardından Deif, Hamas’ın askeri kanadının başına geçti. Deif, liderliği döneminde Hamas’ın Kassam roketlerinin ve Gazze’nin altında örümcek ağı gibi yayılan tünelleri tasarlayan kişi olarak biliniyor. Deif’in İsrail ordusuna yakalanmamak için hayatının büyük bir kısmını bu tünellerde geçirdiği ve Hamas’ı da oradan yönettiği ileri sürülüyor.

Güvenlik uzmanları Deif’in İsrail ordusu tarafından bulunamamasında modern iletişim teknolojilerini kullanmamasının da payı olduğunu düşünüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x