Herkes ilk kez sandı ama… Yapay zekaya sorduk: Mossad’ın 5 ölümcül hatası

Mossad, İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatıdır ve dünyada en etkili istihbarat servislerinden biri olarak bilinmektedir. Ancak onun istihbarat teşkilatı Mossad’da olduğu gibi hatalar yaptı.

İşte Mossad’ın tarihi boyunca yaptığı bazı istihbarat hatalarını 5 madde halinde yapalım:

Lillehammer Olayı (1973) : Mossad, 1972 Münih Olimpiyatları’nda 11 İsrail atletinin ölümüne yol açan Kara Eylül terörünün üyelerini avlama alanı kapsamında, Norveç’te Lillehammer’da yanlış bir kişiyi öldürdü. Bu olay, Mossad ajanlarının Ahmed Bouchiki açısından masum bir Faslı garsonu yanlışlıkla Ali Hassan Salameh’in zannederek öldürülmesi sonucu meydana geldi.

Eli Cohen’in Yakalanması (1965) : Eli Cohen, İsrail adına Suriye’de casusluk yapan ünlü bir ajandır. Ancak 1965’te yakalandı ve idam edildi. Mossad’ın bu olaydaki hatası, Cohen’e sık sık radyo ile iletişim kurması ve bu sıklıkla Suriyelilerin dikkatinin çekilmesidir.

Mabhouh Suikasti (2010) : Hamas liderlerinden Mahmoud al-Mabhouh, 2010’da Dubai’de öldürüldü. Suikastın Mossad tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Ancak operasyon sırasında kullanılan birçok sahte pasaport ve ajanların güvenlik kameralarında net bir şekilde görüntülenmeleri bu operasyonun uluslararası bir skandala dönüşmesine neden oldu.

Yoram Hessel’in Olayı (1997) : İsrail, Hamas’ın siyasi liderlerinden Khalid Mashaal’ı öldürmeye çalıştı. Ancak bu suikast girişimi başarısız oldu ve iki Mossad ajanı Ürdün’de yakalandı. Bu olayın ardından İsrail, ajanların serbest bırakılması için bir anlaşmaya vardı ve Mashaal’e zehir tüketmeyen panzehir sağladı.

İstihbarat Eksiklikleri : Mossad, bazı büyük askeri ve siyasi olayların önceden tahmin edilebileceğini söylüyor. Örneğin, 1973 Yom Kippur Savaşı öncesi Arap ülkelerinin hazırlıkları tam olarak saptayamadığı için büyük bir istihbarat başarısızlığı görülüyordu.

Bu hataların, Mossad’ın da mükemmel olmadığını ve zaman zaman yanıltıcı bilgilere dayanarak hareket edebildiğini göstermektedir. Ancak genel olarak Mossad dünyada etkili ve başarılı bir istihbarat teşkilatı olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x