CANLI | Uzay yolculuğu için geri sayım başladı

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom Mission 3 (Ax-3) fırlatılması için geri sayım başladı. 
 
SpaceX, aralarında Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı‘nın da aralarında bulunduğu mürettebatın bugün erken saatlerde Florida’daki 39A nolu pad’e vardığını ve kapsülün kapağının kapatıldığını açıklamıştı.
 
Fırlatma, Türkiye saatiyle 00.49’da gerçekleşecek. 
 
 
 
 
 
 

Türkiye’nin insanlı uzay yolculuğu

Türk Hava Kuvvetleri’nde 15 yıl savaş pilotluğu yapan astronot Alper Gezeravcı, Türkiye’nin uzaya ilk defa insan gönderme projesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yola çıkacak.

Türkiye Uzay Ajansı’nın verdiği bilgiye göre Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak olan Gezeravcı, orada 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu astronot Alper Gezeravcı‘nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, 17 Ocak’ta yapılacaktı. Ancak 18 Ocak’a ertelendi.

SpaceX’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ek süre, ekiplerin araçta lansman öncesi kontrolleri ve veri analizini tamamlamasına olanak tanıyacak” ifadelerine yer verildi.
 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, hedeflenen fırlatmanın Türkiye saatiyle 19 Ocak 2024 00:49’da yapılacağını duyurdu. 

Ax-3 mürettebatı NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Roket, yine SpaceX’in Dragon uzay aracını taşıyacak.

NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’ye fırlatacak.

İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Ax-3 misyonunda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alacak.

TIKLAYIN – Alper Gezeravcı: Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
 
TIKLAYIN – İlk Türk uzay yolcusu Gezeravcı: Gelecek nesil hayallerini çıplak gözle gördüğü gökyüzüyle sınırlı tutmak zorunda değil
 
TIKLAYIN – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna ilişkin açıklama
 
TIKLAYIN – Bakan Kacır, uzay hatıra biletini paylaştı, muhalefetten yanıt geldi: “55 milyon dolarlık turistik seyahat”
 
TIKLAYIN – Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna saatler kaldı
 
TIKLAYIN – Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 uzay misyonu, fırlatmadan önceki son ”provalarını” sosyal medyadan paylaştı
 
TIKLAYIN – Türkiye’nin uzay yolculuğu ertelendi
 
TIKLAYIN – Türkiye’nin insanlı uzay yolculuğunda gözler onun üzerinde: Alper Gezeravcı kimdir?
 
TIKLAYIN – Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu neden ertelendi? Bakan Kacır açıkladı
 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x