Bu Hareketler Yatırımcıya Zarar Ettiriyor: Borsada Kaçınılması Gereken 4 Hata!

İster borsaya yeni girmiş bir yatırımcı olun isterseniz de yılların tecrübelisi… Söz konusu yatırım işleri olunca herkes hata yapabilir. Borsada yapılan hataların ise maddi kayıpları yatırımcıları çok etkileyecek boyutta olabilir.

FAZLA BİLMEK HATA YAPMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Ekonomi alanında ihtisas yapmış akademisyenler ve hocalar, aşırı araştırma doğru kararı vermenize yardımcı olmaz diyor ve altını çiziyor: İş gazetelerinin günlük olarak okunması, bir borsa haber bültenine abone olunması bazen daha çok hata yapılmasına neden olabiliyor.

KARARLARA DUYGUSAL OLARAK BAĞLILIK: DUYGULARLA HAREKET ETMEK

SABIRLI DAVRANMAK GEREKİR

Güneş, hidrojen, biyoteknoloji? Kesinlikle kar vaat eden gelecekteki tüm endüstriler. Küçük yatırımcılar bu tarz trendleri takip etmeyi sever. Finansal piyasalarda yatırım yapmak sabırlı olmayı gerektirir. İyi bir araştırmanın ardından yatırım yaptıysanız, meyvelerini toplamak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Panik ile alış satış yapmak genellikle para kaybetmenize yol açar. Sermayeniz gözlerinizin önünde katlanırken veya tam tersi durumda güneş görmüş buz gibi erirken, soğukkanlı kalabilmek bir yatırımcının sahip olabileceği en olumlu özelliktir.

ÇEŞİTLİLİĞE KAPILARI KAPAMAK: TÜM YUMURTALARI AYNI SEPETE KOYMAK

Yatırımcılar genellikle parasını neye aşina olduğunu bildiği yere yatırma ihtiyacı duyar. Ancak bu, başarıyı engelliyor.

Sermayenizi tek bir varlığa yatırmak son derece risklidir. Kazanç elde ettiğiniz senaryo çok keyifli olabilir. Ancak işlerin ters gittiği durumda, yatırımlarınız tek bir varlıkta ise hareket alanınız olmayacaktır.

Yatırım yaparken, sermayenizi parçalar halinde değerlendirmek akıllıca olacaktır. Yatırım portföyünüzde farklı özelliklere ait enstrümanlara yer vermek (sepet yapmak) riskinizi azaltacaktır. Her yatırımcının beklentileri ve risk eşiği farklıdır; bu yüzden yatırımcılar kendilerine uygun bir sepet oluşturmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x