Beyaz Eşyada Kriz! Rakamlar Gösteriyor

Ekonomide uygulanan parasal sıkılaşmanın adımları çeşitli alanlarda görülmeye başlandı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) altı ana ürün için derlediği verilere göre, beyaz eşya üretimi kasım ayında yüzde 6 düştü.

Üretim bu dönemde 2,85 milyon adet olarak gerçekleşti. Sektörün iç satışları kasımda yüzde 1 gerilemeyle 743,577 adet oldu.

Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi ile fırından oluşan dört ana ürün grubunda ihracat kasım ayında yüzde 11 düşüşle 1,7 milyon adette kaldı. Bu grupta ocak-kasım döneminde üretim yüzde 11 düşüşle 18,2 milyon adet olarak gerçekleşti.

Altı ana grubunda ise ihracat kasımda yüzde 9 düşüşle 2,1 milyon adet oldu. Ocak-kasım döneminde ise ihracat yüzde 11 düşüşle 2,3 milyon adet olarak kaydedildi.

İç satışlar ilk 11 ayda yüzde 15 artışla 8,9 milyon adet oldu.

YENİ YILA YÖNELİK UMUTLAR ARTIYOR

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, verilerle ilgili şöyle konuştu:

“Kasım ayı verilerimize baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla iç satışlarımızda yüzde 1’lik bir düşüş gerçekleştiğini görüyoruz. İhracat rakamlarımız kasım ayında yüzde 9’luk bir azalma kaydetmiş olmakla beraber, eylül ayında yüzde 18’lerde olan düşüşün ekim (yüzde 5) ve kasımda dengelenmeye başlamış olması yeni yıla dair umutlarımızı artırıyor. Öte yandan, ihracat ve iç satışlardan oluşan toplam satışlarımızdaki daralma da bu ay 7 ile sınırlı kaldı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x