Akşam’ın ‘Garanti’ haberinde hesap hatası…

Garanti Bankası, Cumhuriyet’in 100. yılına özel ‘Yüz Yıl Önce, Yüz Yıl Sonra’ isimli bir proje hazırlayarak hayata geçirdi. Projeyi haberleştiren Akşam gazetesi haberi birinci sayfasına taşıdı. Ancak birinci sayfada yer alan haberin tanıtım kısmında bankanın ve serginin adı geçmiyor. Gazete, bu tanıtım kısmına sergide Atatürk’le birlikte fotoğrafı olan Sabiha Özer’i taşımayı tercih etti. Fakat Özer’in yaşı da yanlış yazıldı. ( Geçen yıl 107. yaşına girdiği haber olan Sabiha Özer için bugün çıkan haberde 106. yaşına girdiği belirtilmiş.)

Haber, Akşam’ın internet sitesinde de yayınlandı. Garanti BBVA Bankası Genel Müdürü’nün sergi sonrasında yaptığı açıklamaları öne çıkarmayı tercih eden internet sitesi, Sabiha Özer’in yaşıyla ilgili hatayı da aynen tekrar etti.

Yaşar Kızılbağ imzalı haber şöyle:

“Garanti BBVA genel müdürü: KKM’nin yarısı TL’ye dönüşse ayıyı boğarız”

Kur korumalı mevduat yoğunluğu en fazla olan bankalardan Garanti’nin Genel Müdürü Baştuğ “TL’ye dönüşümde tempo arttı” dedi. Baştuğ “1 yıl içinde KKM’nin yarısı dönüşürse ayıyı boğarız” diye konuştu.

Garanti bbva Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ, kur korumalı mevduatta (KKM) TL’ye dönüşümde temponun arttığını söyledi. Bankanın Salt Beyoğlu’nda açtığı Cumhuriyet’in 100. yılına özel ‘Yüz Yıl Önce, Yüz Yıl Sonra’ isimli serginin tanıtımı sonrası sohbet toplantısı düzenleyen Baştuğ “Kur korumalı mevduatta 15.5 milyar dolarla en büyük ikinci rakamı yaptık. Şimdi aşağı gidiyor. Kaynağı döviz olup TL’ye dönenler yüzde 6’ya ulaştı. Tempo arttı. Nedeni ise dövizin sabit seyretmesi ve doğru faizi vermemiz. KKM’nin yüzde 50’si biterse ayıyı boğduk deriz. Ben 1 yıl içinde yarısının TL’leşeceğini öngörüyorum. Kurla ilgili ani hareketler olmadığı sürece küçülme olacak” dedi.

YABANCI POZİTİF

Uygulanan yeni politikalar sonrası yatırımcının Türkiye’ye bakışının pozitife döndüğünü anlatan Baştuğ “Ama bekliyorlar. Yerel seçim sonrası politikanın devamını görmek istiyorlar. CDS’ler düştü. Uluslararası rating kuruluşları Türkiye’nin görünümünü değiştirmeye başladı. Ama henüz bu pozitif görüntü nakde dönüşmedi” dedi. Şu anki ekonomik kararların yerinde ve doğru olduğunu anlatan Baştuğ ‘Önceki politikalar kötü müydü?’ sorusuna ise “Camdan evde oturan biri hiç kimseyi taşlamaz” yanıtını verdi

ŞİRKETLER SAĞLAM

Bankaların sermaye gücünün yerli yerinde olduğunu da belirten Baştuğ “Bankaların sermaye problemi yok” dedi. Baştuğ aynı şekilde şirketlerin de güçlü olduğunu belitti. “Yıllardır bankacılık yapıyorum, bu kadar sağlıklı şirket bilançoları görmedim. Güçlü sermaye birikimi yarattılar. İSO verilerine göre sermaye karlılıkları çok iyi. Genel olarak 2024’te sıkıntı beklemiyoruz” diyen Baştuğ ancak 2025 için temkinli olduğunu söyledi. “Şirketler için 2025’te negatif trend başlayabilir” diyen Baştuğ bireysel tarafta ise 2024’te kısmi kötüleşme olabileceğini anlattı. “Tüm bunlar bizi normalleşmeye götürecek” diyen Baştuğ enflasyonun düşmesiyle her şeyin yerine oturacağını belirtti.

Sürdürülebilirlik alanında attıkları adımları da anlatan Baştuğ “Kömüre finansman sağlamayacağız. Önümüzdeki dönemde demir çelik, çimento ve otomotiv sektöründe karbon salınımı fazla olanlara kredi vermemeye başlayacağız” dedi.

O KIZ ÇOCUĞU BUGÜN 106 YAŞINDA

Garanti Bankası, Cumhuriyet’in 100. yılına özel ‘Yüz Yıl Önce, Yüz Yıl Sonra’ isimli bir proje hazırlayarak hayata geçirdi. 100 yıl önce Atatürk’ün Cumhuriyet yolunda adım attığı 27 ayrı şehirde o dönem çekilmiş fotoğraflardaki mekanların ve insanların izini sürdü. Aynı mekanları yeniden fotoğraflarken, o karelerde yer alan insanların da hikayelerini fotoğraflarla kitaplaştırdı. Aynı zamanda Salt Beyoğlu’nda sergi haline dönüşen çalışmada yeri alan bu fotoğraf Atatürk’ün Konya ziyareti sırasında 20 Mart 1923’te çekilmiş. Kameraya bakan 6 yaşındaki Sabiha Özer bugün 106 yaşında. İzmir’deki evinde mütevazı bir hayat süren Özer, Atatürk’ün isteği üzerine öğretmen olmuş.

YAPAY ZEKA 7 BİN SORU SORUP KREDİ VERİYOR

Ayda 140 milyon işlem yaptıklarını anlatan Baştuğ, “İşlemlerin sadece yüzde 2.57i şubelerde. Kalanı dijitalde ve ATM’lerde yapılıyor. 814 şubemiz, 24 milyon müşterimiz var. Yapay zekayla krediyi onaylayıp verecek duruma geldik. 40’ın üzerinde yazılım robotumuz var. Yapay zeka 7 bine yakın soru soruyor ve krediyi veriyor. Önümüzdeki dönemde daha da ciddi şeyler gelecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x