Yapay Zeka Yenilikleri Devam Ediyor: Hayatını Kaybeden Yakınlarınızla Dilediğiniz Zaman Konuşabilirsiniz!

Her gün yeni bir haberin içinde yerini alan yapay zeka, şimdi de hayatını kaybeden sevdiklerinizi bilgisayarınıza kaydedip onlarla sohbet edebileceğinizi vaadediyor. İçeriğimizde sizler için bu haberin detaylarına yer verdik. ??

Kaynak: https://nypost.com/2023/04/10/you-cou…

Günden güne gelişimini sürdüren teknoloji yenilikleriyle herkesi şoke etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayar uzmanı Dr. Pratik Desai bilgisayarlara yüklenebilecek yeni bir özelliği tanıttı.

‘Anne babanızı, aile büyüklerinizi ve sevdiklerinizi düzenli olarak kaydetmeye başlayın. Yeterli transkript verisi, yeni ses sentezi ve video modelleri ile sevdikleriniz fiziksel olarak sizi terk ettikten sonra bile sizinle beraber sonsuza kadar yaşama şansı %100. Bu uygulama yıl sonuna kadar hazırlanmış olacak.’

Bu özelliği gerçekleştirebilmek için yeniden ‘canlandırmak’ istediğiniz kişinin ses kayıtlarını, belgelerini, videolarını ve fotoğraflarını bilgisayarınıza kaydetmelisiniz.

Aktarabildiğiniz kadar bilgiyi yapay zekaya aktarmalısınız.

Bu doğrultuda kaybettiğiniz bir sevdiğinize oldukça benzeyen bir avatar yapay zekayla oluşturularak sizinle sonsuza dek yaşaması hedeflenmekte.

Uygulamanın kurucusu ve CEO’su Artur Sychov, Vice dergisine “Verilerimi uygulamaya girdim. Bir gün ölürsem çocuklarım ya da sevdiklerim verilerime ulaşıp oluşturduğum avatarımla konuşabilir, hareketlerimi dahi gözlemleyebilirler” açıklamarında bulundu.

‘İnsanlar sisteme girip avatarlarla sohbet ederken onların birer yapay zeka ürünü olduğunu ilk etapta fark edemeyecekler. Amacımız bu.’

‘Deepbrain’ isimli başka bir şirket ise kullanıcılarına hayatını kaybeden sevdikleriyle etkileşime girebildikleri “Re;momry” adında yeni bir program geliştirdi.

rememory.deepbrain.io

Günümüzde birçok insan ChatGPT de dahil olmak üzere yapay zekayla ilgili tüm gelişimlere sıcak bakıp faydalı olarak görse de bazıları günümüzdeki birçok mesleğin ya da duygunun sonunun geleceğini düşünerek endişelenmekte.

Peki, siz bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve yapay zekayı yararlı buluyor musunuz? Yorumlarda tartışalım.??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir