Trump ve oğullarının New York’ta iş yapması kalıcı olarak yasaklanabilir

T24 Dış Haberler

ABD eski Başkanı ve Cumhuriyetçilerin 2024 başkanlık seçimleri için aday adayı Donald Trump‘ın aile imparatorluğu, bugün ilk duruşmasına çıkacağı dolandırıcılık davası nedeniyle büyük bir darbe yiyebilir. Başsavcı, Trump ve oğullarının New York’ta iş yapmasının kalıcı olarak yasaklanmasını talep ediyor.

New York Başsavcısı Letitia James tarafından açılan sivil davada, Yargıç Arthur Engoron, eski Başkan ve “Trump Organization” adlı şirketinin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve başkalarını dolandırdığına karar verdi. Yargıç Engoron kararıyla, Başsavcı James’in davasındaki suçlamalarda en önemlisini karara bağlamış oldu, ancak iddianamedeki diğer 6 suçlama bugün başlayacak jürisiz duruşmada karara bağlanacak. Duruşmaya Trump’ın da katılması bekleniyor. 

Davanın Aralık ayı başına kadar sürmesi planlanıyor. Aralarında Trump’ın da bulunduğu 150’den fazla kişi potansiyel tanık olarak listelenmiş durumda, ancak duruşmanın büyük bir kısmı muhtemelen mali belgeler üzerinde görüş bildiren uzmanların mücadelesine sahne olacak.

Cumhuriyetçilerin 2024 başkan aday adayı ve eski başkan Donald Trump, sosyal medya platformu Truth Social üzerinden dün yaptığı açıklamada, “Trump’ı yakalamak için kampanya yürüten yozlaşmış ve ırkçı Başsavcı Letitia James’e ve bana karşı adaletsiz, dengesiz ve gaddarca davranan Trump Düşmanı bir Yargıç’a karşı ismim ve itibarım için mücadele etmek üzere yarın mahkemeye gidiyorum” dedi. 

Başsavcı, şirket faaliyetlerine beş yıl kısıtlama talep ediyor

New York Başsavcısı James; en az 250 milyon dolar para cezası, Trump ile oğulları Donald Jr ve Eric’in New York’ta iş yapmalarının kalıcı olarak yasaklanması ve Trump ile amiral gemisi Trump Organization’ın ticari gayrimenkul faaliyetlerine beş yıl süreyle kısıtlama getirilmesini talep ediyor. Trump ise davanın “siyasi bir cadı avının parçası” olduğunu söyledi.

İmparatorluğunun temel taşlarından bazılarının sertifikaları iptal edildi

Yargıç Engoron, Trump Tower ve New York’taki golf kulüpleri de dahil olmak üzere Trump’ın imparatorluğunun temel taşlarını oluşturan şirketlerin işletme sertifikalarını iptal etti ve fesihlerini denetlemek üzere kayyum atayacağını söyledi.

Karar, Trump’ın portföyündeki yaklaşık 500 kuruluştan sadece birkaçını kapsıyor ancak bazıları en değerli mülkleri.

Bu kararın nasıl uygulanacağına henüz karar verilmedi ancak bu değerli varlıkların kaybı Trump’ın mali durumu için büyük bir darbe olacağı düşünülüyor. Engoron para cezaları ve iş kısıtlamalarını da eklerse bu hasar daha da artacak. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x