Satılık Konut Fiyatlarında Düşüş Sürerken, Kiralık Konut Talebi Diri Kalmaya Devam Ediyor!

Sahibinden.com, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğiyle gerçekleştirdiği “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” Ağustos raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Rapora göre, satılık konut fiyatlarında devam eden düşüş trendine rağmen, kiralık konut talebinde belirgin bir artış gözlemleniyor. Haziran ayında bayram tatilinin etkisiyle yavaşlayan konut piyasası, temmuzda canlanmış durumda. Konut talebi endeksi ise haziran ayına göre yüzde 26,4’lük bir artışla canlılık kazandı.

Özellikle vurgulanması gereken bir diğer nokta ise “satılan konutların, satılık ilan sayısına oranı”nın ülke genelinde ve büyükşehirlerde artması. Aynı şekilde, satılık konut ilanlarının yayında kalma sürelerinin uzadığı belirtiliyor. Bu durum, satılık konutlara olan ilginin azaldığını gösterirken aslında konut fiyatlarında bir süredir gözlemlenen düşüş trendinide açıklıyor. Haziranda yüzde 86,5 olan yıllık fiyat artışı, temmuzda yüzde 82,7‘ye gerilemiş durumda.

Kiralık konut piyasasında ise olumlu bir tablo hakim. Kiralık konut talep endeksi, geçmiş aylarda olduğu gibi temmuzda da artış gösterdi. Bu artışın yanı sıra, kiralık konut talebinin geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 25,4 daha yüksek olduğu kaydediliyor. Ayrıca, kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranının arttığı ve son üç ayda kiralık ilan sayısı ile kiralanan konut sayısının her ikisinin de artış gösterdiği belirtiliyor.

Uzmanlara göre, tatil döneminde olan üniversitelerin açılmasıyla birlikte özellikle büyük şehirlerde kiralık konut talebinde artış yaşanabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x