Mithat Sancar: “Demokratik birlikteliği bozmak iktidarın birinci hedefi”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV’de Lider Özel programına katıldı. Sancar, kapatma davasıyla karşı karşıya kaldıkları için parlamento seçimlerine Yeşil Sol Parti ile gireceklerini açıkladı.

Sancar’ın açıklamasından satır başları şöyle:

Parlamento seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı dinamiklerine sahip olduğunun altını çizmiştik. Parlamento seçimlerini kendi partimizle katılacağımız söylemiştik. HDP mevcut ittifakların hiçbiriyle değil kendi ittifakıyla parlamento seçimine girecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de çok açık ifadelerimiz var. İlkesel buluşmaların gerçekleşmesi HDP seçmeni açısından günceldir. İsimler yerine ilkelerin tartışılması gerekiyor, demiştik.

1,5 yıla yakın bir zaman geçti aradan. 1 yıl içinde muhalefet partilerinden bir tutum alamadık.

Depremden sonra cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararımızdan vazgeçtik. Bu iktidar bu ülkede demokrasiyi askıya aldı. Çok boyutlu krizler var.

“SEÇİME YEŞİLLER SOL PARTİ İLE GİRECEĞİZ”

Eğer bugünkü talebimiz kabul edilseydi durumumuz farklı olacaktı. 11 Nisan’da savunma yapmamız bekleniyor. 11 Nisan’dan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Top Anayasa Mahkemesi’nde olacak. Yargının durumunu anlatmama gerek yok. Binde bir ihtimal olsa kapatma riskinin olduğu bir ortama biz girmeyiz. Tarihinin en kritik seçimine giriyor Türkiye. İktidarın inisiyatifine bırakamayız. Yeşil Sol Parti ile seçime giriyoruz. Resmi olarak söyleyeyim.

Bu çalışmaları kapatma davasının açılmasıyla başlattık. Yeşiller Sol Parti’nin seçime girmesini engellemek için 12 Eylül gibi Anayasa’yı lağvetmesi gerekiyordu.

Parlamento seçimlerine ittifak olarak gireceğiz. Yeşiller Sol Parti 81 ilde seçime girecek.

Emek ve Özgürlük İttifakı genişleyebilir. İsim telaffuz etmeyeceğim ama görüşmeler sürüyor. Sol Parti ile de görüşmeler devam ediyor.

Türkiye’de en geniş demokratik birlikteliği oluşturmak gerekiyor. Bunu bozmak da iktidarın birinci hedefi. Bu gerçeğin farkında olmaları gerekiyor. Bu tuzaklara kim düşerse bu oyunlara kim kapılırsa bu toplumun vicdanı önünde ağır bir vebal altında kalır.

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI

Bizim açıklamalarımız ilkeseldir. Dolayısıyla bizim bugünkü açıklamamız da ilkesel bir açıklamadır. Bir defa çok açık olan bir şey bizim bu iktidarı gönderme kararlılığımızdır. İkincisi aday çıkarmamızdır. Bundan daha fazlasını söylemeyi gerekli görmüyoruz. Gözlerimize bakan herkes bizim ne demek istediğimizi görür.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU AÇIKLAMASI

Bu tür oyunların iktidarın hesaplarına eklemlenme olarak düşünüyorum. Bizim Altılı Masa ile organik bir bağımız yok. Biz kendi siyasetimizi oluşturuyoruz. Altılı Masa bir cumhurbaşkanı adayı belirledi. Şu anda diğer partilerinin de muhatabı bu cumhurbaşkanı adayı. Biz de sayın Kılıçdaroğlu’nu muhatap alıyoruz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*