Kral Charles ve Prens Harry’nin arasını para açmıştı… Kraliyet ailesinde kim, ne kadar kazanıyor?

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian, kraliyet ailesi üyelerinin maaşlarına dair bilgi edinmek için Buckingham Sarayı’yla iletişime geçildiğini fakat kendileriyle herhangi bir belge paylaşılmadığını yazdı. Habere göre saray, kraliyet ailesi üyelerine yapılan ödemelerle ilgili bilgileri yayımlamayı 2010’da durdurdu.

Haberde, kraliyet ailesi üyelerinin belirli dönemlerde yürüttükleri resmi görevlerden yola çıkılarak tahmini hesaplamalara yer verildi. Bu görevler arasında çeşitli etkinliklere katılım, açılış törenleri ve konuşmalar gibi farklı faaliyetler var. Guardian, gelirlerin BK Hazinesi’nden, kraliyet ailesine bağlı düklüklerden ya da her ikisinin karışımından oluştuğunu belirtti.

Kral III. Charles

Kral III. Charles, 2002-2022’de resmi olarak 10 bin 934 faaliyete katıldı ve bunlardan toplamda 612 milyon sterlin (yaklaşık 14,6 milyar TL) gelir elde etti. Charles bu kazancı, tahta geçmeden önce Galler Prensi’yken, ülkenin güneybatısındaki Cornwall Düklüğü’nden elde edildi.

Kraliçe II. Elizabeth’in geçen yıl hayatını kaybetmesinin ardından 8 Eylül’de tahta geçen 74 yaşındaki Charles’ın kazancı artık, ülkenin kuzeyindeki Lancester Düklüğü’nden gelecek. Independent Türkçe’nin aktardığına göre Guardian, bu miktarın yılda 20 milyon sterlini (yaklaşık 480 milyon TL) bulabileceğini yazdı. Buna ek olarak Charles’ın, BK Hazinesi’nden kraliyet ailesine ayrılan 86,3 milyon sterline (yaklaşık 2 milyar TL) de erişimi var. Bu para, genellikle diğer kraliyet üyelerinin masraflarının ödenmesinde kullanılıyor.

Konsort Kraliçe Camilla

2005’te Charles’la evlenerek kraliyet ailesine katılan Camilla, bu tarihten 2022’ye kadar toplamda resmi olarak 3 bin 886 faaliyette yer aldı. Kralın 6 Mayıs’ta gerçekleşecek taç giyme töreninde resmen kraliçe unvanını alacak olan Camilla’nın gelirleri, eskiden Charles’ın kontrolündeki Cornwall Düklüğü’nden geliyordu.

Sussex Dükü Prens Harry ve Sussex Düşesi Prenses Meghan

Dünyanın magazin gündeminden düşmeyen Prens Harry ve Prenses Meghan Markle, 2020’de kraliyet ailesinden ayrılıp ABD’ye taşınarak büyük tartışma yaratmıştı. Araştırmaya göre Harry, 2006-2019’da resmi olarak toplamda 1190 faaliyete katıldı. Bu sayı 2018-2019’da Meghan için 179’du.

Miktar gizli tutuluyor

38 yaşındaki Harry de kardeşi William gibi eskiden Charles’ın kontrolündeki Cornwall Düklüğü’nden elde edilen gelirden pay alıyordu. Sussex Dükü’ne ödenen miktar da gizli tutuluyor. 41 yaşındaki Meghan’ın geliri de bilinmiyor. Fakat Guardian, Harry’e de Prenses Diana ve Kraliçe II. Elizabeth’ten yüklü miktarda miras kaldığını yazdı. Ayrıca Harry’nin yılbaşında çıkardığı Spare (Yedek) adlı kitabından, Netflix’te aralıkta yayımlanan Harry & Meghan belgeselinden ve Spotify’daki projelerden elde edilen gelirlerin en az 100 milyon sterlini (yaklaşık 2,4 milyar TL) bulabileceğine de dikkat çekildi.

Öte yandan kraliyet yazarı Robert Jobson, yeni kitabı Kralımız’da (Our King) 2016’da Charles’la Harry arasında geçtiğini öne sürdüğü bir tartışmaya yer verdi. Buna göre dönemin Galler Prensi Charles, oğlu Harry’e Meghan’a daha fazla para veremeyeceğini söyledi.

Charles’ın, eşi Camilla ve diğer oğlu William’ın ailesinin masrafları nedeniyle Meghan’ı desteklemeyeceğini ifade ettiği öne sürüldü. Bunun üzerine Harry’nin çok sinirlendiği ve Charles’la arasının açıldığı savunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir