Azerbaycan, Ermeni komutanlar Manukyan ve Mnatsakanyan’ı yakaladı

AA

Azerbaycan, Karabağ’da sözde ‘devlet’ kurarak askeri faaliyetlerde bulunan komutanları yakalamaya devam ediyor.

Bölgedeki sözde Ermeni yönetiminin yasa dışı silahlı güçlerinin komutanlarından biri olan Tümgeneral Davit Manukyan, gözaltına alındı.

Manukyan, Bakü’ye getirildi ve mahkeme tarafından tutuklandı. Bu gelişme resmi olarak duyuruldu.

Manukyan Karabağ’da tutuklandı

Devlet Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamada, vatandaşı ve Ermenistan ordusu mensubu Manukyan’ın Karabağ’da tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, 10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan üçlü bildirinin “Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından çekilmesi” hükmüne rağmen Manukyan’ın bölgede kalarak sözde ” Savunma Ordusu Komutanı Birinci Yardımcısı” olarak görev yaptığının belirlendiği kaydedildi.

Terör eylemlerinin organizasyonunda yer aldı

Manukyan’ın ayrıca Azerbaycan’da kamu güvenliğini bozmak, halk arasında panik yaratmak, patlama ve yangınlar gibi terör eylemlerinin organizasyonunda yer aldığının tespit edildiği bildirildi.

“Organize bir grup tarafından tekrarlanan terörizm”, “Ateşli silahların, bunların bileşenlerinin, mühimmatın, patlayıcıların ve cihazların yasa dışı edinimi, depolanması ve taşınması”, “Yasayla öngörülmeyen silahlı gruplar ve birlikler oluşturmak” ve “Azerbaycan sınırını yasa dışı geçmek” suçlamalarıyla hakim karşısına çıkarılan Manukyan’ın tutuklandığı belirtildi.

Levon Mnatsakanyan

Mnatsakanyan Ermenistan’a geçerken yakalandı

TASS ajansı, bir Ermeni askeri yetkilinin daha yakalandığını duyurdu.

Eski komutan Levon Mnatsakanyan, Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a geçiş yapmaya çalıştığı sırada Laçın koridoru kontrol noktasında tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x