737 MAX teslimatlarıyla ilgili sorunlardan dolayı Boeing düşüş yaşadı

Boeing (NYSE:BA), şirketin yakın vadede beklenenden daha az 737 MAX jeti teslim edebileceği uyarısının ardından hisseleri, Cuma günü piyasa öncesinde yaklaşık %4,5 daha düşük işlem görüyor.

Spirit AeroSystems (NYSE:SPR), bir basın açıklamasında, bir uçağın arkasına bazı parçaların yanlış takıldığını doğruladı. Boeing’e iki bağlantı parçasında kullanılan “standart dışı” bir üretim süreci hakkında bilgi verildi.

Söz konusu sorun bazı 737 MAX 8 uçaklarının yanı sıra MAX 7, 737 8200 ve P-8 jetlerini de etkiliyor. Daha olumlu bir gelişme ise sorunun “acil bir uçuş güvenliği sorunu” olmaması ve “hizmetteki filonun güvenli bir şekilde çalışmaya devam edebilecek” olması.

Şirket yine de sorunun “hem üretimde hem de depoda bulunan önemli sayıda teslim edilmemiş 737 MAX uçağını” etkileyeceğini söyledi.

Bu arada Spirit hisseleri, Cuma günü piyasa öncesinde %10’un üzerinde düşüş gösterdi.

Haber Boeing için açıkça olumsuz olsa da analistler, sorunu çözme sürecinin çok karmaşık olmayacağına inanıyor.

Goldman Sachs analistleri, “Toplam birimin yeniden çalışması zaman alabilir ancak yeni üretim birimlerinde uygun hale gelmesi çok uzun sürmemelidir ve son zamanlarda sıkılaşan orta vadeli üretim rampası hâlâ sağlamdır.” dedi.

TD Cowen analistleri, Boeing’in muhtemelen tüm yıl teslimat beklentisini düşürmek zorunda kalacağına inanıyor.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*